TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ

Archiv aktualit

Seznam článků: Archiv aktualit
14.06.2024

Fotbalové hřiště Olympia dostane nový trávník

Hlavní fotbalový trávník na hřišti FC Olympia v hradeckých Kuklenách připomíná od pondělí 10. června spíše pole nebo staveniště. Půdní fréza na něm nyní odstraňuje nevyhovující travnatou vrstvu.

Technici v příštích pracovních dnech navezou na hřiště až 100 tun písku, který promíchají s vegetační vrstvou, aby vytvořili vhodný substrát pro založení kvalitního trávníku. Na fotbalovou plochu přijede navíc laserový grader, který vzniklou vrstvu srovná do roviny. Nakonec proběhne výsev travní směsi.

Trávník bude následně po dobu několika týdnů intenzivně zkrápěn a kontrolován. Pracovníci střediska sportovišť předpokládají, že se fotbalisti na hřiště k otestování první zátěže vrátí už v srpnu tohoto roku.
13.06.2024

Oprava historického mostu v centru Hradce Králové je za polovinou

Na opravě Pražského mostu pokračují dělníci podle plánu. Oprava, která probíhá od letošního dubna, je nyní ve druhé fázi a stavební práce se brzy přesunou na druhou stranu mostu.

Aktuální práce se zaměřují na opravu mostních závěrů a následnou pokládku nových povrchů chodníků na jedné polovině mostu. Oprava a antikorozní úprava mostní konstrukce jsou téměř hotové. Zmizela také jedna část ochranných černých fólií proti nečistotám. "Stavební práce na Pražském mostě probíhají podle původního plánu do 31. července 2024. Převod provozu na druhou etapu má zhotovitel naplánováno na příští týden19. a 20. června. Dojde také ke zrušení uzavírky inundačního mostu pro pěší, která se měla konat od 17. června," uvádí Jiří Nosek ze střediska místních komunikací.

Po přesunu stavebních prací zůstane, stejně jako doposud, otevřena jen jedna polovina mostu pro MHD, záchranné složky a chodce. Ke změně dojde pouze u průchodu pro pěší, který po dohodě se zhotovitelem zůstane otevřený. Objízdná trasa pro osobní automobily povede nadále přes Tylovo nábřeží, Divišovu ulici a ulici Československé armády.
Fotogalerie: Pražský most druhá etapa
12.06.2024

Technici dokončili opravu chodníku ve Vrchlického ulici

Po novém chodníku ve Vrchlického ulici už prochází řada lidí. Přibližně 500 metrů čtverečních betonové dlažby opravili naši technici ve dvou etapách během necelého měsíce. Chodník na Pražském Předměstí mezi Polákovou ulicí a Gočárovou třídou navazuje na předešlou opravu z minulých let mezi ulicemi Čechova a Albertova. Součástí prací byl také nový výsev zeleně na travnatých úsecích a objemné zapískování nových betonových kostek.
11.06.2024

V létě ochladí Hradečany pět novinek. K mlžným branám přibyla mlžná krychle a stromy

V minulém roce instalovaly Technické služby Hradec Králové po městě prvních pět mlžných bran. Letos je nově rozšířilo dalších pět mlžicích prvků ve tvaru stromů a krychle. V těchto dnech se mlžné stromy objevily na náměstí 28. října a na Ulrichově, Baťkově a Masarykově náměstí. V průběhu června přibude ještě mlžicí krychle u sportovního areálu Slavia. Novinky vyšly na téměř 500 tisíc korun bez DPH.

Po pozitivním ohlasu z minulého roku na mlžné brány jsme letos pořídili nové mlžicí prvky jako další chladicí opatření v horkých dnech. Mlžidla připomínají svým tvarem stromy nebo krychli, a jsou umístěna na často navštěvovaná hradecká náměstí a místa k vhodnému zdroji vody,“ uvádí náměstek primátorky odpovědný za Technické služby Hradec Králové Pavel Vrbický. Mlžné stromy v hodnotě téměř 400 tisíc korun bez DPH nyní nainstalovala dodavatelská firma. Hradečanům jsou k dispozici na Ulrichově, Baťkově a Masarykově náměstí. Mlžidlo lze vyzkoušet také na náměstí 28. října. Mlžná krychle v ceně přibližně 87 tisíc korun bez DPH bude umístěna ještě tento měsíc u areálu TJ Slavia Hradec Králové.

Společně s novými mlžnými prvky se spustí také mlžné brány. U těch jsme letos vylepšili jejich umístění. Z pěti mlžných bran přišla jedna na dětské dopravní hřiště v Třebši a jedna k Divadlu Drak. Ostatní pak podle vyzkoušené návštěvnosti zůstaly na tradičních místech u autobusové zastávky Alessandria, na Malém náměstí a u Grandu,“ popisuje umístění náměstek Vrbický.

Přibližně dva metry vysoké mlžné stromy jsou stejně jako mlžné brány vyrobeny z nerezové oceli a mají tlačítko s časovačem mlžení na 15 sekund. Téměř 2,5metrová celoocelová mlžná krychle bude fungovat podobným způsobem. „Většina mlžných prvků má kromě ochlazování okolí výhodu ve své skladnosti a snadném přesouvání v případě potřeby u konání některých kulturních akcí. Výjimkou bude vzhledem k velikosti pouze mlžný prvek u sportovního areálu. Takto vyzkoušíme například bránu po dobu divadelního festivalu Regiony, kterou následně od Divadla Drak přesuneme do Malšovic k trvalkovému záhonu u zábavního centra,“ dodává ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.
Patrik Palátka
PR TSHK
Tisková zpráva
Mlžný strom na Ulrichově náměstí Vizualizace mlžné krychle
10.06.2024

Některé lávky na Benešově třídě čeká letos oprava

Poté, co byla v dubnu otevřena nová lávka u Kozlovky na Benešově třídě, bude město pokračovat ve zvelebování tohoto největšího hradeckého bulváru. V červnu čeká oprava dvě ocelové lávky, a to u supermarketu Billa a u drogerie Teta za tři miliony korun bez DPH. Další změnou bude také výměna osvětlení, do které se ještě v tomto roce pustí pracovníci Technických služeb Hradec Králové.

Celá tisková zpráva MMHK: https://1url.cz/A1JrV
09.06.2024

Začíná oprava vozovky v ulici Kuklenská

Od úterý 11. června do 24. června 2024 chystají silničáři rozsáhlou opravu Kuklenské ulice v městské části Pražské Předměstí - jih a Kukleny.

Oprava téměř 2 tisíc metrů čtverečních vozovky bude probíhat pouze po jednostranně průjezdných etapách v jednom jízdním pruhu od ulice Rubešova až po ulici Bezručova. Objízdná trasa bude vyznačena přehledným dopravním značením a povede okolními ulicemi Bezručova, Dykova, Jiřího Purkyně a Honkova.

Stejně jako v jiných městských částech https://1url.cz/x1Mse dojde při opravách k frézování staré vozovky a pokládce nového povrchu. Silničáři během čtrnáctidenních oprav obnoví také dopravní značení a upraví poškozené krajnice.

Děkujeme Vám za pochopení a spolupráci.

 
07.06.2024

Pozvánka na den otevřených dveří rozária

Srdečně Vás zveme na tradiční dny otevřených dveří hradeckého rozária a vyhlášení ocenění Zlatá růže města Hradec Králové. 
42. ročník mezinárodní soutěže novinek růží proběhne příští týden na rohu ulic Růžové a Pardubické v Kuklenách, v sobotu 15. června od 12 do 17 hodin. Výstavní květiny si budete moci prohlédnout ale až do další neděle 30. června vždy od 9 do 17 hodin. 

Na návštěvníky a soutěžící čeká představení nově zrekonstruovaného zázemí v podobě impozantního altánu z dřevěných prken a latí, pod kterým proběhne také slavnostní vyhlášení letošních vítězných odrůd. https://1url.cz/Iunad. Pokud se vám zalíbí některá z růží, můžete se zúčastnit mimo jiné i hlasování návštěvníků o nejkrásnější růži nebo se jen inspirovat novými barevnými květy do vaší zahrádky. 

Soutěžní rozárium Hradec Králové 
06.06.2024

První spuštění hradeckých fontán

První hradecké fontány už tryskají! V tomto týdnu je zprovoznili naši technici. Po řádné údržbě postupně spustí všech patnáct hradeckých fontán. Mezi prvními, které v těchto dnech budou chrlit vodu jsou fontány na Benešově třídě, Riegrově a Ulrichově náměstí. Technici odkryli také kašnu na Malém náměstí a napouští fontánu u Muzea východních Čech. Funkční je také velká fontána Koruna, která se před spuštěním napouštěla celé tři dny.
05.06.2024

Letní přípravy kulturních akcí zahájil Dětský den s městkou policií

Přípravy na velké letní kulturní akce pro nás zahájil už 16. ročník Dětského dne s Městskou policií Hradec Králové na Tylově nábřeží.
U konání jsme nemohli chybět, proto jsme před akcí pro Vás upravili okolí, posekali trávník a uklidili cesty. Najdete tu také naše zábrany, dopravní značky, stánky, lavice nebo elektrické přípojky, bez kterých by to určitě nešlo.
Naše služby tím ale nekončí, v ulicích našeho města nás potkáte přes celé léto. https://1url.cz/x11wg

 
05.06.2024

Šlapací vozítka omezí průchod Šimkovými sady a provoz skateparku

Patnáctý ročník evropského šampionátu šlapacích vozítek zavítá v červnu do Šimkových sadů. Během závodů budou mít šlapací auta vyhrazený závodní prostor, který omezí průchod největším hradeckým parkem a přístup do skateparku. Šampionát se koná 22. června od 13 do 17 hodin odpoledne. Na startovním poli bude pro přihlížející připraveno celkem 16 vozítek se čtyřčlennými týmy, které podstoupí 90 minutový rychlostní závod a hodnocení vzhledu. https://www.slapacivozitka.cz/

Během konání akce proto doporučujeme všem návštěvníkům dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v parku a v okolí skateparku až do ukončení akce. Na místě bude zajištěna taktéž pořadatelská služba, která bude dle možností na trati návštěvníky do skateparku pouštět. > Provozní doba skateparku
Děkujeme Vám za pochopení.

//Foto: Česká federace vozítek s pedály

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ:

03.06.2024

Připravujeme spuštění hradeckých fontán

Už zanedlouho oživí hradecké ulice tryskající voda. Po zimní pauze zprovozňují pracovníci střediska vodního hospodářství a městského mobiliáře fontány. Od začátku června tak dojde postupně ke spuštění všech těchto vodních prvků na celkem patnácti místech Hradce Králové.

Na techniky kromě standardního čištění nebo odmontování krytů čeká také kontrola technického stavu fontán. Technici tak musí prověřit celkový stav čerpadel, osvětlení, nastavení trysek a dalších technologií, které zajišťují jejich správný chod.
Mezi prvními plánují spustit velkou fontánu U Koruny, na Riegrově a Ulrichově náměstí. Následovat budou také menší fontány, například na Baťkově náměstí, na městských terasách a Benešově třídě.
31.05.2024

Výsadba letniček proběhla v rekordním čase. Zahradnice vysadily většinu záhonů

Výsadba letniček v Hradci Králové nabrala letos rekordní tempo. Středisko městské zeleně odhadovalo výsadbu všech 54 tisíc letniček na přibližně tři týdny. Zahradnice technických služeb zasadily ale většinu květinových koberců už do deseti dnů od první přípravy včetně největšího záhonu v Jiráskových sadech, do kterého přišlo celkem 12 tisíc květin. 

„Děvčata jsou moc šikovná, a hlavně už techniku sázení většina velmi dobře zná,“ říká návrhářka hradeckých záhonů ze střediska městské zeleně Technických služeb Hradec Králové Daniela Maternová. Rozhovor, který poskytla pro ČRo Hradec Králové o letošní výsadbě letniček, najdete na https://1url.cz/Y1uWs v čase 9:16:20.

Z neosazených záhonů zbývá zahradnicím pouze Ulrichovo náměstí, část menších záhonů v Jiráskových sadech a v Žižkových sadech. Zbylá květinová výzdoba už lahodí oku všem návštěvníkům. Letničky budou nejkrásnější ale až po řádném zakořenění ke konci června. Přesto se na ně můžete podívat už nyní například u Muzea východních Čech, na Masarykově náměstí nebo v sadech architekta Lisky.

Tisková zpráva k výsadbě letniček: https://1url.cz/01zxs
//Foto: Dron města Hradec Králové; TSHK


 
30.05.2024

Kola pro Afriku putují do centrálního skladu

Hradec Králové se od září minulého roku připojil spolu s občany, Univerzitou Hradec Králové a dalšími partnery do akce Kola pro Afriku. Přes 200 horských i silničních kol nyní připravili naši technici k odeslání do centrálního skladu v Ostravě, odkud poputují do africké Gambie. 

Kola bylo možné odevzdávat na dvou sběrných místech, a to do Bajkazylu v Gayerových kasárnách a do prodejny KOSTKA kolobka v Divišově ulici. Od brzkých ranních hodin pak technici kola nakládali ze skladovacích prostor do přistaveného kamionu.
Dopravní prostředky čeká ještě před přesunem do Afriky kompletní rozebrání, vyčištění a oprava nefunkčních dílů. V Gambii poslouží především dětem a zároveň zde proběhnou školení pro místní obyvatele, jak takové kolo opravit a udržovat.

Více informací najdete v tiskové zprávě: https://1url.cz/W1ryl


 
29.05.2024

První ročník sčítání motýlů zamíří také do Hradce Králové

Už za týden vypukne velké sčítání denních motýlů v České republice. Úplně poprvé se letos do něj může zapojit široká veřejnost a tedy i Hradečané. Sčítání se bude konat na jaře a v létě, první termín bude od 3. do 9. června. Cílem je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí a podpořit biodiverzitu, kterou už několik let podporují Technické služby Hradec Králové úpravou péče o městskou zeleň. Akci s názvem Motýlí půlhodinka pořádá skupina JARO ve spolupráci s vědci z České společnosti entomologické, Společnosti pro ochranu motýlů a Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. 

„Budeme rádi, když se do akce Motýlí půlhodinky zapojí také hradecká veřejnost. Podpora biodiverzity je pro zeleň totiž velmi důležitá. V posledních letech proto stále ve větší míře provádí naše zahradnice a zahradníci mozaikovou seč nebo zakládají květnaté loučky,“ uvádí náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek. 

Zájemci o sledování motýlů se mohou ještě před zahájením sčítání naučit rozeznávat základní druhy na webových stránkách akce www.motylipulhodinka.cz, do kterých se následně budou vkládat také výsledky. Podle organizátorů se na pozorování hodí nejlépe přírodní zahrady, louky a parky. „V Hradci máme mnoho míst, kde se dají motýli pozorovat. Pravidelně je vidíme zejména na květných loučkách, které se nachází na celkem čtyřech místech. Na loučkách nám v tuto chvíli sice před první sečí pomalu odkvétají kopretiny, ale stále jsou na nich další kvetoucí druhy, poskytující motýlům potravu,“ popisuje Jeřábek. 

Květnaté loučky s možným výskytem motýlů najdou sčitatelé na Moravském Předměstí v ulici Na Potoce, na křižovatce ulic Milady Horákové a Palachova, v Třebši u osady Třešňovka nebo v Šimkových sadech. Z předběžných pozorování pracovníků technických služeb se na všech místech podařilo najít alespoň jeden druh motýlů. Středisko městské zeleně zájemce zároveň upozorňuje, aby při počítání loučky nepoškodili a přistupovali k nim opatrně.

Další příležitost budou mít zájemci také ve druhém termínu pozorování, který bude v letním období. „Předpokládáme, že nám do té doby louky opět rozkvetou. Vše bude ale záležet na vývoji počasí,“ uzavírá Jeřábek.
Patrik Palátka
PR TSHK
Tisková zpráva
Obrázek modráska jehlicového z travnaté louky v městské části Plácky v Hradci KrálovéObrázek okáče poháňkového z květnaté loučky u Fakultní nemocnice Hradec KrálovéKvětnatá loučka na křižovatce ulic Milady Horákové a Palachova v Hradci Králové
27.05.2024

Nová cyklostanice slouží na Smetanově nábřeží

V loňském roce získalo město Hradec Králové titul Cykloměsto Do práce na kole 2023. Spolu s oceněním získalo také první servisní cyklostanici CykloHub, kterou nyní nainstalovali naši technici městského mobiliáře u cyklostezky na Smetanově nábřeží. 

Cyklostanice slouží na údržbu a drobné opravy kol a dalších dopravních prostředků. Cyklisté si mohou například pohodlně zavěsit své kolo na stojan, dofouknout pneumatiky nebo dotáhnout uvolněné šroubky. Servisní místo na drobné opravy má připraveny imbusové a torx klíče, ploché klíče, montpáku a pumpičku s měřičem tlaku.

Stanice je umístěna na vyhrazeném místě u cyklostezky podél Labe, nedaleko Novákových garáží. Technici při její montáži využili čtyři kotevní šrouby umístěné do předem připraveného betonu, tak aby cyklostanice správně plnila svůj účel. Na místě také vyzkoušeli funkčnost všech nástrojů.

Více informací najdete v tiskové zprávě: https://1url.cz/x1riI

 
24.05.2024

Ve Věkoších finišuje oprava silnice ve Smiřické ulici

Silničáři Technických služeb Hradec Králové dokončují velkou opravu Smiřické ulice v městské části Pouchov-Věkoše. Do ulice během týdne navezli téměř 200 tun asfaltové hmoty, ze které vznikl nový povrch o velikosti 1650 metrů čtverečních za téměř 650 tisíc korun. Dělníci tím navíc dokončili celkovou opravu této ulice, u které minulý rok opravili také chodníky. Projet se po opraveném můžete už tento víkend.

Ve Věkoších zároveň od 20. května do konce září probíhá rozsáhlá oprava Spořilovské ulice s dopravními omezeními a přesunem autobusových zastávek. Silnice bude po celou dobu stavebních prací uzavřena s výjimkou pro záchranáře a rezidenty v čase od 17:00 do 6:30 hodin. Autobusy hromadné dopravy budou využívat náhradní zastávky v ulici Gruzínská a Jana Černého. https://1url.cz/x1Mse
K pracím ve Věkoších se následně přidá také vyfrézování a výměna krytu silnice v Truhlářské ulici. Tu by chtěli naši technici, za vhodného počasí, dokončit v podzimních měsících.
23.05.2024

Značka která poprvé informuje

Pokračujeme v našem miniseriálu představování informačních značek. https://1url.cz/l1KIn
Technici nedávno instalovali první značku týkající se výsadby stromů v rámci projektu RE-USE, díky kterému během jarního období došlo k obnově stromořadí. https://1url.cz/8u0U6

Značka má za úkol jasně informovat o místě nové výsadby stromů uskutečněné díky financím z projektu. Tabulku navíc umisťujeme na dobře viditelné místo k dřevěným opěrám kolem nových stromků, tak aby nedošlo ke zbytečnému vizuálnímu smogu.
Novou cedulku najdete při procházce v ulici Na Drahách nedaleko autobusové zastávky. 

Projekt RE-USE provozují Hradecké služby ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové a dalšími městskými organizacemi Městské lesy Hradec Králové a Technické služby Hradec Králové. Finance získané z projektu jsou následně investovány do péče o stromy a městskou zeleň. https://1url.cz/i1KgN
22.05.2024

Vysoké topoly a další stromy prořezávají pracovníci s plošinou

Údržba stromů je nedílnou součástí celoročních prací střediska městské zeleně. Pravidelná péče o stromy zajišťuje nejen estetický vzhled města, ale také bezpečnost obyvatel a zdraví stromů. Větší údržba probíhala již v zimních měsících, kdy odborníci prořezávali a ošetřovali větve v Brněnské ulici https://1url.cz/M1KaA
Údržba je obzvláště důležitá u vysokých stromů. Při těchto pracích nám pomáhají stromolezci nebo využíváme vysokozdvižnou plošinu, abychom se bezpečně dostali ke všem částem stromů.

V těchto dnech naši pracovníci pracují na prořezávce suchých nebo poškozených větví, které byly zasaženy povětrnostními vlivy. Technici ošetřují stromy například u Benešovy třídy a dnes se pustili do řady topolů u křižovatky Tesla.

 
21.05.2024

Startuje obnova vodorovného dopravního značení

S rostoucími denními teplotami zahajují hradečtí silničáři každoroční obnovu vodorovného dopravního značení. Postupně se proto po celém městě objeví nově vybarvené piktogramy, trojúhelníky a čáry.

Práce probíhají systematicky, nejčastěji podle harmonogramu blokového čištění https://1url.cz/Du9Ut, po kterém je nejvhodnější čas na malování nových značek. Malíři silnic se zaměřují na obnovu parkovacích stání a žlutých čar, nezapomínají ale ani na cyklostezky, jízdní pruhy pro cyklisty a koridory s piktogramy. Právě na koridorech v tomto týdnu pracují například v Buzulucké ulici.

Obnova vodorovných značek je klíčová pro zajištění lepší orientace účastníků silničního provozu, a tím i zvýšení celkové bezpečnosti na vozovkách. Nedílnou součástí tohoto procesu je také aplikace drobných reflexních perliček, známých jako balotina. Technici je přidávají těsně před zaschnutím do nově naneseného nátěru, což zajišťuje, že je značení dobře viditelné díky odrazu světelných paprsků.
20.05.2024

Desetitisíce barevných letniček vyzdobí Hradec Králové

Zanedlouho se v hradeckých parcích objeví pestrobarevná květinová výzdoba. Přes 50 tisíc letniček vysadí v následujících týdnech zahradnice Technických služeb Hradec Králové (TSHK). Různě tvarované ornamenty vytvoří z celkem 31 odrůd laděných od bílé přes oranžovou a červenou až po modrou barvu. Na záhonech se objeví také tři novinky, které spolu s ostatními letničkami vykvetou zhruba od konce června. Péči o tisíce letniček zajistí pracovnice až do podzimních měsíců.
 
„Zahradnice letos v našem městě vysadí 54 tisíc letniček. Je to podobné množství jako v minulých letech. Kromě budování příjemnějšího a živého prostředí pro všechny Hradečany letničky podporují důležitou biodiverzitu, lákají turisty a inspirují k tomu, abychom se starali o naše veřejné prostory,“ říká náměstek primátorky odpovědný za Technické služby Hradec Králové Pavel Vrbický.
 
Na hradeckých záhonech budou nejčastěji k vidění begónie, které tvoří přibližně jednu třetinu všech letniček. Mezi nimi budou v hojném počtu také afrikány a petúnie. „Letničky vybíráme s ohledem na městskou zátěž a jejich spolehlivost. Mezi 31 druhy květin vyzkoušíme také tři novinky, které vysadíme v Jiráskových a Žižkových sadech, na Masarykově náměstí a v sadech architekta Lisky. Budou to odlišné druhy afrikánů, petúnií a jiřin,“ vysvětluje Daniela Maternová ze střediska městské zeleně Technických služeb Hradec Králové. Oproti minulému roku budou obměněné i barvy. Smíšený záhon se na Masarykově náměstí promění do odstínů oranžové, modré a bílé. Letní výsadba bude rovněž na hradeckých hřbitovech a u několika pomníků.
 
Výsadba letniček trvá desítce pracovnic zhruba tři týdny. „Každoročně je to pro nás velká výzva a zároveň radost, kterou pro všechny vytváříme. Časově nejnáročnější jsou vždy Jiráskovy sady, do kterých vysadíme až 23 tisíc květin,“ uvádí Maternová. Samotnou výsadbou ale péče o květinové ornamenty nekončí. O tisíce letniček se pracovníci z TSHK starají celou sezónu. Problémy mají mimo jiné s vandaly a majiteli psů, kteří letničky cíleně ničí nebo na záhony i přes platnou vyhlášku pouští své čtyřnohé miláčky. „Záhony musíme pravidelně zalévat, hnojit, odstraňovat plevel nebo jinak opatřovat. O to více nás pak mrzí, když nám je nezodpovědní lidé ničí,“ doplňuje Maternová.
 
Květinové koberce budou nejkrásnější až po správném zakořenění a rozkvětu rostlin, který lze očekávat od konce června. Návštěvníci hradeckých parků si tuto krásu budou moci užívat až do podzimních měsíců, kdy technické služby záhony opět zazimují.
Patrik Palátka
PR TSHK

Fotogalerie: Letničky 2024
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ...    Zobrazeno 1 20 (Celkem 853 záznamů)