Letní neúprosné teploty v tomto týdnu vystřídala studená fronta s dešťovými srážkami. Z archivu našich aktualit proto připomene zajímavý fenomén zalévání za deště, a proč je vlastně důležité.

Takřka okamžitě po prvním dešti se na naše střediska pravidelně obracejí Hradečané s podněty na zastavení zálivky, jelikož podle nich není potřeba, a naši technici tím plýtvají vodou. Zálivka za deště má však svůj důležitý význam, a pomáhá v obdobích dlouhodobého sucha více, než je obvyklé. Letní přeháňky totiž pomáhají jen krátkodobě, a na závlahu nestačí.

Několikamilimetrové dešťové přeháňky zavlaží pouze vrchní část půdy do pár centimetrů, část vody se přirozeně odpaří a část navíc spotřebuje okolní travnatá plocha. Za deště naopak vzniká pozitivní vzdušná vlhkost, která brání odpařování vody.

Zalévání je tedy během srážkového období snazší a efektivnější. Obzvláště u mladých stromů je důležitá hloubková zálivka pro jejich správné zakořenění, kdy je na jedno místo využito několik litrů vody namísto několika milimetrů deště.
Zálivku vyžadují ale také vzrostlé stromy, pro které mají technici k dispozici speciální zavlažovací vaky, a při jejich péči jim pomáhají taktéž hydroabsorbenty nebo provzdušňovací a zavlažovací trubice u kořenových systémů stromů.